Počeci Kono pice datiraju od 2004. godine kada je poznati italijanski gastronom Rosano Baskolo napravio koncept za Kono picu. Ako počeci klasične pice datiraju iz 1889. godine, koja je napravljena u čast kraljice Margarite i koja se sastojala od paradajza, mocarele i svežeg bosiljka, što predstavlju boje italijanske zastave, bele i zelene, Kono pica dolazi kao ujedinjenje tri simbola italijanske kuhinje: testa, sladoleda i pice. Kompilacija ova tri specijaliteta, koje su Italijani podigli na sveti nivo, omogućila je da se rodi Kono pica- sve na ovamo je istorija.
Sa svojim revolucionarnim dizajnom , svetski hit Kono pica se nudi kao ukusan obrok, koji možete konzumirati i u pokretu i koji nudi praktičnost, odnosno format koji idealno leži na Vašoj ruci. Kono pica omogućava da na nov način doživite autentičnost italijanske pice. Probajte hit jelo koje je osvojilo svet-Kono picu. Sve što vam treba je kalup, koji na žalost morate napraviti sami.
Tekst i recept: časopis Hrana i vino, februar 2010.godine.
Potrebno za 1 osobu:
- 100 gr brašna
- 1/2 kockice kvasca
- 150 gr kačkavalja
- 100 gr dimljene slanine
- 100 gr svežih šampinjona
- 10-ak maslina
- 150 ml kečapa
- 1 kašika origana
- 1 kašika šećera
- 2-3 grančice majčine dušice
- maslinovo ulje
- so i mleveni crni biber
U sud sa 50 ml vode dodamo kvasac, 30 ml maslinovog ulja, pola kašike šećera i mešamo dok se kvasac ne rastopi. Brašno posolimo, dodamo razmekšan kvasac, promešamo i umesimo testo rukom. Testo premesimo na radnoj površini i stavimo ga u frižider da odstoji 24 sata. Metalni kalup u obliku korneta uvijemo kuvarskim papirom a višak papira odsečemo. Na pobrašnjenoj radnoj površini od testa, oklagijom, razvučemo koru. Na koru stavimo model od papira i spram njega isečemo testo. Kuvarskom četkom jedan kraj testa namažemo vodom i obavijemo testo oko kalupa. Stavimo kalup u tepsiju sa otvorenom stranom kalupa okrenutom prema dnu tepsije.
Pečemo 5 minuta na 220 °C. U sud sa kečapom dodamo origano, pola kašike šećera, 1 kašiku maslinovog ulja, posolimo, pobiberimo i promešamo. Šampinjonima osečemo peteljke, isečemo ih na listove i pržimo u tiganju na zagrejanom maslinovom ulju. Grančice majčine dušice iskidamo na parčad i dodamo u tiganj. Kada tečnost od šampinjona ispari sklonimo tiganj sa šporeta. Slaninu isečemo na kockice. Maslinama odstranimo koštice a kačkavalj krupno izrendamo. Ispečen kornet skinemo sa kalupa i unutrašnjost korneta namažemo kečapom sa začinima. U kornet nanesemo parčad slanine, deo rendanog kačkavalja, ponovo parčad slanine, ispržene šampinjone, masline i preostali rendan kačkavalj. Stavimo picu na metalni držač, držač stavimo u rernu i pečemo 10 minuta na 220 °C.
Ovo na slici je malo modifikovano jer sam dodala kobasice i papričice 🙂
Kalup možete napraviti kao što sam ja pravila kalup za šam rolne
samo da bude veći, kao kapice za dečije rođendane koje ćete malo da “suzite” u prečniku 🙂
Minja,nije mi jasno na kakav metalni držač stavimo picu-da li se misli na rešetku od rerne ili na nešto drugo?Pravila sam picu,ali sam posebno pekla nadev da mi ne iscuri iz korneta.Pomozi mi.Unapred hvala.
super ideja.dopda mi se.Pozdrav